Czyli od A do Z magazyn humanistyczny SP nr 32 im.Jerzego Dudy-Gracza w Częstochowie

*

Skąd taka nazwa?

Pegaz - (łc. Pegasus (Pegasos) z gr. Pégasos) 

1. mit. gr. Pegaz – skrzydlaty koń zrodzony z Meduzy, służący Bellerofontowi oraz Zeusowi; pod uderzeniem kopyta p. na górze Muz, Helikonie, wytrysnęło źródło. 

2. przen. symbol natchnienia poetyckiego. ( „Słownik Wyrazów Obcych” Wydawnictwa Europa, pod redakcją naukową prof. Ireny Kamińskiej-Szmaj, autorzy:  Mirosław Jarosz i zespół. Rok wydania 2001).

2009-01-28

Bajki z dawnych lat

GĄSKA BALBINKA
Każde pokolenie ma swoje ulubione telewizyjne bajki na dobranoc. Chcesz dowiedzieć się ,co oglądali Twoi rodzice albo dziadkowie przeczytaj nasz artykuł.
Wieczorynka (dobranocka) czyli wieczorny program przeznaczony dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat powstał w latach 50 tych. i przedstawiał m.in. "Jacka i Agatkę" i "Misia z okienka". W latach 70tych "Wieczorynka" rozpoczęła emisje seriali polskich i zagranicznych. Obecnie można ją oglądać codziennie o 19:00 w TVP1.
Jedną z pierwszych polskich dobranocek była bajka nieanimowana „ Różne przygody Gąski Balbinki”. Składała się z kilku (zwykle czterech) nieruchomych obrazków, do których aktorzy podkładali dialog. Główne postacie to tytułowa Gąska oraz sepleniący Kurczak Ptyś. Autorką rysunków była pisarka i ilustratorka Anna Hoffman. Bajkę emitowała TVP w latach 50 oraz 60. Pomysł bajki zaczerpnięto z komiksu ukazującego się w czasopiśmie dla dzieci „Płomyczek”.

http://pl.youtube.com/watch?v=GfhzhlX4fkw

JACEK I AGATKA

Jacek i Agatka - była to dobranocka, która swoją premierę miała w Telewizji Polskiej 2 października 1962 roku. Autorką serii była Wanda Chotomski.
Jacek i Agatka to dwie pacynki (a głównie tylko główki nakładane na palec), które swoimi przygodami bawiły i uczyły. Głosu obydwu bohaterom użyczyła zmarła w 2004 roku pani Zofia Raciborska.
Tytułowy bohater Jacek zainspirował jednego z małych pacjentów szpitala dziecięcego w Konstancinie do pomysłu nagradzania dorosłych odznaczeniem od dzieci, po czym redakcja "Kuriera Polskiego" ogłosiła ogólnopolski konkurs i tak powstał Order Uśmiechu.
http://pl.youtube.com/watch?v=HXzpUfvFI5s

MIŚ Z OKIENKA

Miś z okienka – audycja dla dzieci emitowana w telewizji polskiej przez kilka lat od 22listopada 1958 roku w ramach programu Baju, Baj. Program kierowany był do dzieci w wieku szkolnym i miał m.in zachęcać do czytania książek.
Główny bohater - miś - rozmawiał na zaczerpnięte z książek poważne tematy z prowadzącym. Najpierw był to Stanisław Wyszyński , potem Bronisław Pawlik
Prowadzono dyskusje na temat różnych ciekawych książek. Pełne uroku i ciepła dialogi z przyjacielem misiem przyciągały uwagę widzów małych i starszych przez prawie sześć lat.
http://pl.youtube.com/watch?v=J28kRnMNc84